تبلیغات
روز شمار - راهنمای سفر به استانبول
چهارشنبه 22 آبان 1392

راهنمای سفر به استانبول

   نوشته شده توسط: امید و آرزو    نوع مطلب :سفرهامون ،

امید : 22 آبان 1392 :

قبول دارم واقعا شورشضو در اوردیم اینقدر دیر میایم ... چه میدونم بگم ببخشید بگم شرمند بگم تکرار نمیشه و شاید بشه .. واقعا نمیدونم چی بگم......پس هیچی نمیگم و مطلبمو مینویسم .... تقریبا 30 روز پیش شرایطی محیا شد تا من و آرزو به فکر سفر به استانبول بیفتیم ......یکی از همکارا توی اطاقم اومد و گفت فلانی میدونی هواپیمایی ترکیش آف زده .. گفتم چه حوریاست .. واسم توضیح داد که در یه محدوده تاریخی برای 1 ماه تقریبا فروش بلیطهاشو ارزون میکنه . گفتم مشهد استانبول چند ؟ گفت هزینه حالت عادیش در میاد هر نفر رفت و برگشت از مشهد به استانبول در فرودگاه آتاتورک 1540000 تومان میشه اما الان با آفی که خورده در میاد 685000 تومان... یعنی فکر کنم 55 درصد آف داره تقریبا ... منم خیلی استقبال کردم و یه پول پس اندازی رو کنار گذاشته بودیم و تصمیم گرفتم گفتم یه سفر نسبتا خوبی در میاد اگه بریم . با آرزو تماس گرفتم و با من و من کردن اون بالاخره اوکی رو گرفتم که یونس رو بذاریم پیش مادرخانوم و راهی شیم ... سریعا بلیط ها رو خریداری کردیم و دوتامون شد 1386000 تومان .... دیگه کم کم به فکر هتل افتادیم ... البته قبلش از مادرزن اجازه گرفتیم که واسه 5 روزی یونس رو نگهداری کنه و ایشون هم بالاخره قبول کردن .... هتل رو  بعد از 10 روز رزرو  کردیم و یه هتل ارزون قیمت در منطقه اکسارای گرفتیم .... فعلا اسم هتل رو نمیگم تا در سفرنامه اما هزینه 4 شب اقامت در هتل .... برا هر نفرمون شد 80 دلار یعنی هردومون 160 دلار و از قرار دلار 3010 تومان شد 483000 تومان ... قیمتش واقعا عالی در اومد خدارو شکر اما میدونید که هتل فقط صبحانه داره .... طی چندروز قبل هم 130000 تومان هم واسه خروجی دوتامون دادم و 1516000 تومان حواله 600 دلار رو گرفتیم.... طی این  چند روز از سایتهعا و سفرنامه های استانبول چیزهایی رو تهیه کردم که مطمئنم به درد همه میخوره .. اونا رو اینجا هم میذارم تا همه دوستان استفاده کنن ... انشاالله در بازگشت از استانبول حتما سفرنامه رو کامل خواهم نوشت و در اختیار دوستان قرار خواهم داد ....در واقع تور واسه هرکدوممون در اومد نفری 1000000 تومان واسه 5 روز یعنی 4 شب و 5 روز ... توی هفته آینده عازمیم ... به امید خدا ... می تونید مطالبی رو که آماده کردم تحت عنوان راهنمای سفر که میتونید در ادامه مطلب مشاهده بفرمایید .

 

نکته :به دلیل تعطیلی روز شنبه جتما پول رادر روزهای غیر از شنبه در صرافی ها چینچ کنید .ضمنا نام صرافی های مجاز در کل استانبول Daviz  می باشد .

نکته 2:حتما با ورود به سالن مترو در فرودگاه از دستگاه خرید کارت ، کارت آکبیل را با دادن یک اسکناس 10لیری دریافت کنیم که این کارت باعث میشود 50درصد حمل و نقل برایمان ارزانتر شود .برای شارژ نیز در دکه های سراسر استانبول یا همان مراکز فروش ژتون مترو ا تراموا باید اقدام نماییم.

وسائل حمل و نقل در استانبول  :

خط مترو فرودگاه - آکسارای

خطی که با رنگ قرمز در نقشه مشخص شده، یکی از خطوط متروی استانبول است که از فرودگاه آتاتورک شروع شده و تا محله و ایستگاه آکسارای ادامه پیدا می‌کند.

فرودگاه آتاتورک در قسمت اروپایی استانبول قرار گرفته و از طریق مترو حدود 30 دقیقه تا محله آکسارای فاصله دارد.

طبقه همکف فرودگاه برای پروازهای ورودی و طبقه فوقانی برای پروازهای خروجی است. ایستگاه متروی فرودگاه نیز در طبقه زیر همکف قرار دارد که در همان محل می‌توان با 2 سکه 1 لیری یا اسکناس‌های 5 یا 10لیری، از دستگاه‌های خودپرداز،‌ ژتون تهیه کرد و سوار مترو شد .سوار شدن با ساک و چمدان اصلا مانعی ندارد .ضمنا جتما به مانیتور داخل مترو دقت شود تا مسیر  را اشتباه نرفته.

 

خط تراموای استانبول

خطی که را رنگ آبی پر رنگ مشخص شده است، خط تراموای استانبول است.ایستگاه آکسارای، آخرین ایستگاه خط مترو است که با فاصله کوتاهی از آن ایستگاه تراموای آکسارای قرار دارد. (حدود 5 دقیقه پیاده روی)

خط مترو کاباتاش - تکسیم

یک خطر مترو نیز از ایستگاه کاباتاش تا میدان تکسیم وجود دارد که تنها یک ایستگاه دارد و با رنگ زرد در نقشه مشخص شده است.

 

خرید از بازارهای مختلف

نکته بسیار مهم قبل از خرید در استانبول  

اگر خرید قابل توجهی دارید قبل از خرید دقت کنید از یک فروشگاه لباس نخرید از فروشگاه بعدی شلوار بلکه اگر از یک فروشگاه بالای 100لیر خرید کنید فروشنده میپرسد Tax free شما بگویید  بله تا نامه بدهد 4یا8درصد مالیات شما در فرودگاه برگردانده شود. ضمنا فروشنده بعد از خرید از شما نام شما را با گفتن " آدا " می پرسد و باید نام و نام خانوادگی را با اسپل دقیق و کامل مطابق نام در پاسپورت را به او ارائه دهیم . جهت این کار حتما کپی پاسپورت را به همراه داشته باشم تا جهت انجام کار ارائه دهم...... زمان برگشت حتما 4 یا 5 ساعت قبل پرواز در فرودگاه بوده تا بتوان تکس فری ها را نقد کرد.

 

روبه روی ایستگاه امین اونو  آنطرف خیابان بازار قدیمی ادویه بنام میسی چارشی بود که انواع باقلوا وادویه ،راحت الحلقوم های متنوع وجود دارد . در این بازار مغازه محمد افندی را پیدا کرده که کلا کارش قهوه بوده چون قهوه ترک خیلی معروف است وتقریبا تنها چیزی است که میشود سوغات به ایران برد.

از ایستگاه امین اونو بعد از سلطان احمد میتوانیدایستگاه  بازار کاپالی چارشی یا گرند بازار  پیاده شوید و از این بازار دیدن کنید. بازار قدیمی است بصورت حلقوی ومارپیچ با حدود 4000مغازه که بیشتر عتقیه فروشیها ،جواهرات وطلافروشی هایش خودنمایی میکردند.

 

بازار فروم استانبول در منطقه مرتر نیز بسیار جالب است که نام دیگر آن بازار مارمارا می باشد .

گراند بازار یا بازار کاپالی چارشی که دارای 4000 مغازه است و در نزدیکی میدان سلطان احمد است . نکته مورد توجه اینکه در این بازار حتما باید چانه زد ...

به جمعه بازار ایستگاه فندوق زاده رفته که دو یا سه ایستگاه بعد از ایستگاه اکسارای است در روزجمعه آن منطقه جمعه بازار است وقیمت هایش مناسب است البته شاید لوکسی اجناس پشت ویترینهای مراکز خرید را نداشته باشد اما خوب است ارزشش را دارد جالب اینکه با این وضع بی ارزش شدن پول ما شما خیلی از ایرانیها را میبینید که برای خرید به آنجا آمده اند.برای خانمها مخصوصا انواع پرده ها ،کیف و کفش وشلواروپیراهن وروسری و غیره موجود است .مسجد جامع هم دارد . بهترین وقت خرید 10صبح تا 3بعد از ظهر است.معمولا جنس های بنجول و بی کیفیت در این بازار وجود دارد و باید دقت کرد.....واز برندهای معروف ترک خبری نیست ....

بعد از فندوق زاده چند ایستگاه  مانده تا زیتون برون  ایستگاهی است که شما میتوانید به منطقه مرتر بروید وخرید تقریبا ارزانتری داشته باشید البته فروشگاهها وپاساژهای بالا به هیچ وجه تک فروشی ندارند وهمه عمده فروشند اما واقعا ارزان است ولی خیابان روبه پایین دوطرف خیابان همه تک فروشند وقیمتهای آن ارزان.

از ایستگاه زیتون برون میتوانید با دلموشها DOLMOS)چیزی شبیه ونهای خودمان با 3لیر به مرکز خرید یا بازارچه اولویوم بروید احتمالا خرید  خوبی خواهید داشت  برای برگشت همین مسیر را با دلموش برگردید تا ایستگاه زیتون برون و با تراموا بیایید تا اکسارای .در این بازار برند معروف پوشاک یعنی کنز – تیفانی – تامی – ال سی وایکی می باشند .طبقه فوقانی این مرکز خرید غذاهای معروف ترک و آمریکا شعه دارند از حمله مک دونالدز ، اسکندر کباب – دونر کباب – لاه معجون – پیتزا هات – کینگ برگر – کی اف اسی . بیرون مرکز اولویوم یکسری مغازه جهت خرید البسه زیر بسیار قیمت مناسب  با کیفیت وجود دارد .

بازار ایستگاه آکسارای و لالعلی نیز محل خرید به خصوص خریدهای عمده است. شب ها در این محله ها دستفروش ها به عرضه پوشاک می پردازند .

مکانهای دیدنی استانبول

بازدید از کاخ توپکاپی که در این روزها  شرف حضور مردم  هست  بسیاری از گنجینه های ایران تاج وتخت نادر شاه افشار وخیلی دیگر که در این مقوله نمگنجد و سمت چپ کاخ که ردای رسولا الله  همچنین ریش و دندان زیر ذره بین گذاشته شده پیامبر عصای حضرت موسی -امامه حضرت یوسف پیامبر،شمشیر مولا علی (ع)وشمشیرخلیفه عثمان وابوبکر(هنگام بازدید به قطر شمشیر مولا علی ونازکی شمشیرخلفا  نگاه کنید ) جالب است وقتی به کعبه میروید،میگویند  زیر ناودان طلا هردعایی مستجاب میشود اما با شگفتی ناودان طلای اصلی که امام سجاد زیر آن دعا میکرده را شما در کاخ توپکاپی خواهید دید و از همه جالبتر اینه دولت عربستان به ترکیه گفته است 50سال نفت وگاز کشورت را تامین میکنم این اشیا گرانبها را بما بدهید که دولت ترکیه قبول نکرده وگفته خیلی بیشتر از این حرفها درآمد کاخ توپکاپی است. فراموش نکنید در ایوان معروف سلطان سلیمان انتهای کاخ سمت راست که از اشیا ایران باستان دیدن کردید حتما دوربین ببرید وخالق زیباترین عکس های خود وجهان باشید منظره ای فراموش نشدنی که در زندگی کمتر اتفاق میافتد .صحنه تنگه بسفر ،آب آبی خوش رنگ ،کشتی های مسافری گشتی در حال حرکت هستند،زیر پایت بهترین رستوران  استانبول ،نسیم خنک وآرامشبخش ایوان  همه یکجا تقدیم شما.ضمنا روزهای سه شنبه این کاخ تعطیل می باشد.

 ایستگاه امین اونو برای سوار شدن به کشتی برای بازدید از تنگه  بسفر نفری 12لیر که ترجیحا موقع غروب آفتاب صحنه ای زیبا وفراموش نشدنی را خلق خواهد کرد حتما بروید خوش میگذرد.

 از ایستگاه امین اونو  15دقیقه پیاده روی کنید به  مسجد سلطان احمد و روبه روی آن مسجدایاصوفیا است که نفری 25 لیر برای بازدید میگیرند .برای نماز اکثرا در مسجد سلطان احمد نماز میگذارند.

کاخ دولما باغچه  نزدیک ایستگاه کاباتاش که میخواهید بروید جزایر - این کاخ معروفیتش به  کاخ سلاطین عثمانی بوده همچنین آتاتورک ونکته دیگر آنهم لوستر 4.5تنی است که ملکه انگلیس به ترکیه تقدیم کرده وتمام ساعت های کاخ روی لحظه فوت جناب آتاتورک توقف کرده برای این بازدید 40لیر باید پرداخت کنید ( اصلا توصیه نمیشود چون چیزی ندارد)

 

 

یک روز کامل را به جزایر پرنسس اختصاص بدهید مسیر رفت از ایستگاه کاباتاش 5لیر به دستگاههای مخصوص داده  ژتون سکه ای تحویل  ودرقسمت عبور برای سوار کشتی ژتون را تحویل دستگاه عبور داده -سوار کشتیهای تفریحی به سوی جزایر شوید  اکثرا در جزیره بویوک آدا  پیاده می شوند. بیوک آدا به معنای جزیزه بزرگ است که ادا یعنی جزیره و بیوک یعنی بزرگ . در واقع این جزیره چهارمین جزیره از جزایر پرنس و بزرگترین آن است .هر یک ساعت کشتی برای برگشت به استانبول داشت  آخرین سانس برگشت 8.20دقیقه شب بود البته قبل از گشتن در جزیره ساعت برگشت را چک کنید -جزیره بسیار بسیار زیبا بود و محیطیتفرجگاهی با دوچرخه و کالسکه (دوچرخه 4لیردرشکه با 45دقیقه60لیروبرای1ساعت گردش در سطح جزیره 70لیر) – برای رفتن به بیوک آدا باید از ایستگاه کاباتاش اقدام کرد .

 

چسبیده به میدان تکسیم  خیابان استقلال است که هیچ تردد خودرویی در آن نیست و کلا کافه ها مغازه ها و ... از هر کشوری گوشه خیابان نوازندگان هنرنمایی میکردند وجالب است یک ایرانی با سنتور میزد وچقدر جالب میخواند .گاری های کنار خیابان بلال - بلوط آتشی- صدف سرو میکردند.در این خیابان حتما به کلیسای سنت آنتوان سری زده که در ابتدای این خیابان وجود دارد و سپس به برج گالاتا در انتهای خیابان استقلال برویم . که کل استانبول به زیبایی هر چه تمامتر قابل مشاهده است .....وروردی این برج 10 لیر است و حدود 66 متر میباشد .در اینجا می توان عکسهای بسیار هنری ای خلق کرد.


هستی
چهارشنبه 29 آبان 1392 02:59 ب.ظ
کاخ دلما با چه بسیار زیباست من نمی دونم از کجا سرچ کردید که نوشته شده چیزی دیدنی ندارد
حتما آکبیل بگیرید و از تراموا استفاده کنیدکه در تمامی مکانهای توریستی ایستگاه دارد
آرزو
چهارشنبه 29 آبان 1392 02:54 ب.ظ
مهیا ، نه محیا
امیر
شنبه 25 آبان 1392 05:14 ب.ظ
سلام خوبی؟ وبلاگ خیلی خوبی داری.خوشحالم وبلاگ تو را پیدا کردم.من هم یه سایت دارم و براش دنبال مدیر میگردم.همچنین اگه تو سایت فعال باشی جایزه هم میدیم. اگه خواستی به سایتم یه سر بزن.همچنین اگه دوست داشتی میتونیم با هم تبادل لینک کنیم http://www.forumbax.com
امیر
چهارشنبه 22 آبان 1392 11:40 ب.ظ
سلام من هم مثل شما یه وبلاگ دارم و الان یه سایت راه انداختم و فایل میفروشم و کسب درآمد میکنم در ضمن آرشیوی از فایل هام هم دارم اگه دوست داری شما هم میتونین روی سایتی که من راه انداختم فایلهاتون رو بفروشین البته این کار مزایای دیگری هم برای شما داره که توضیحات بیشترش رو روی سایت بخونین
امیر
چهارشنبه 22 آبان 1392 08:03 ب.ظ
سلام عزیز لینک وبتون رو به رایگان در لینکستان ظهور12 ثبت کنید | www.zohur12.ir/link
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.